Kontraceptinės tabletės yra vartojamos kartą per dieną. Jos yra kelių tipų. Sudėtinėse kontraceptinėse tabletėse yra estrogeno ir progestino, kurie stabdo ovuliaciją. Taip pat jie sutirština gimdos kaklelio gleives, todėl spermatozoudams sunkiau judėti ir pasiekti kiaušialąstę. Vadinamųjų mini piliulių sudėtyje yra tik vienas hormonas, progestinas. Tai alternatyva moterims, kurioms netinka tabletės su hormonu estrogenu.
Tabletes reikia gerti kasdien panašiu metu, nepaisant to, ar turite lytinių santykių, ar ne. Pasiteiraukite savo gydytojo, ar sudėtinės kontraceptinės tabletės yra jums tinkamas kontracepcijos būdas, atsižvelgiant į jūsų sveikatos istoriją. Jeigu taip, pasitarkite, kurio tipo tabletės jums tiktų geriausiai.
Kontraceptinės tabletės vartojamos taip pat, kaip ir bet kokios kitos tabletės – tereikia nuryti. Tabletes turite gerti kasdien tuo pačiu metu, nepaisant to, ar turite lytinių santykių, ar ne. Jei pamiršite išgerti tabletę, metodas nebus toks veiksmingas, ir dėl to galite pastoti. Ką daryti, jei pamiršote išgerti 1 ar daugiau tablečių arba pakuotę pradėsite gerti per vėlai, žiūrėkite kontraceptinių tablečių pakuotėje esančiame paciento informaciniame lapelyje. Jei turite abejonių, pasitarkite su savo gydytoju.
Įvairių kontraceptinių tablečių vartojimo režimai skirtingi. Vartojant kai kurių rūšių tabletes, per pertraukas reikia gerti tabletes be hormonų, kad vartojimas būtų nenutrūkstamas.
Hormoninė spiralė yra mažas, minkštas T formos rėmelis su rezervuaru, kuriame yra hormono progestino. Gydytojas spiralę įdeda į gimdą. Hormoninė spiralė veikia nuolat išskirdama mažą progestino kiekį į gimdą. Šis sutirština gimdos kaklelio gleives, todėl spermatozoidams sunkiau laisvai judėti ir pasiekti kiaušialąstę. Taip pat jis slopina gimdos gleivinės vešėjimą. Metodo patikimumas siekia 99,8 proc. ir nepriklauso nuo vartojimo klaidų, nes nereikalauja moters pastangų jį naudojant..
Hormoninė spiralė gali būti tinkamas metodas moterims, kurios nenori kontracepcija rūpintis kasdien ir kurioms svarbu patikima apsauga nuo neplanuoto nėštumo.
Vis dėlto yra tam tikrų individualių rizikos veiksnių, dėl kurių hormoninė spiralė nerekomenduojama kai kurioms moterims. Norėdama sužinoti apie savo asmeninę situaciją, pasitarkite su gydytoju.
Gydytojas per makštį įdeda hormoninę spiralę į gimdą įprasto apsilankymo metu. Iškart po įdėjimo būsite veiksmingai apsaugota nuo pastojimo 3 arba 5 metus, priklausomai nuo pasirinkto preparato. Išėmus hormoninę spiralę, kontraceptinis poveikis netrukus baigiasi, o ankstesnis vaisingumo lygis greitai grįžta.
Nors keistokos išvaizdos, tačiau tai itin veiksmingas mažas T formos įtaisas, kuriame yra vario. Jį į gimdą įdeda gydytojas. Vario spiralė išskiria vario jonus, kurie trukdo gimdoje judėti spermatozoidams, tačiau nestabdo ovuliacijos. Retais atvejais, jei spermatozoidams pavyksta apvaisinti kiaušialąstę, spiralės rėmelis neleidžia jam įsitvirtinti gimdos sienelėje.
Vario spiralė gali būti tinkama alternatyva moterims, kurios nenori kontracepcija rūpintis kasdien ir kurioms svarbu nepastoti.
Kai gydytojas, remdamasis jūsų sveikatos istorija, įsitikins, kad vario spiralė yra jums tinkamas metodas ir nuspręsite jį pasirinkti, nedaug ką liks padaryti.
Gydytojas, mokantis atlikti šią procedūrą, per makštį įdedavario spiralę į gimdą ir ji ten būna nuo 3 iki 10 metų, priklausomai nuo pasirinkto gaminio. Be abejo, galite bet kada apsigalvoti ir gydytojas ją tiesiog išims. Išėmus spiralę, kontraceptinis poveikis netrukus baigiasi. Taigi po vario spiralės naudojimo ankstesnis vaisingumo lygis greitai grįžta.
Vario spiralė yra itin veiksminga, tačiau tai ne kiekvienai moteriai tinkamas metodas.
Todėl iš anksto aptarkite tai su savo gydytoju, kad įsitikintumėte, jog vario spiralė jums tinka.
Kontraceptinis implantas iš pradžių gal ir skamba futuristiškai, bet iš tiesų tai veiksmingas, lengvai paslepiamas kontraceptikas. Maždaug degtuko dydžio implantas įterpiamas po oda žasto srityje, kur būdamas iš savo rezervuaro į kraują nuolat mažomis dozėmis išskiria hormoną progestiną. Šis hormonas stabdo ovuliaciją ir sutirština gimdos kaklelio gleives, todėl spermatozoidams sunku laisvai judėti gimdoje ir apvaisinti kiaušialąstę.
Implantas gali būti tinkamas variantas moterims, kurios nenori kontracepcija rūpintis kasdien ir kurioms svarbu nepastoti.
Gydytojas, mokantis daryti šią procedūrą, atlikęs vietinę anesteziją nuskausmins nedidelį plotą vidinėje žasto pusėje ir specialia adata įstums implantą po oda. Baigus implantavimo procedūrą daugiau beveik nieko nereikės daryti ar atsiminti. Implantas 3 metus į bendrąją kraujotaką išskirs nedidelį hormonų kiekį. Šis būdas tinka moterims, kurios nori itin veiksmingos ilgalaikės grįžtamos kontracepcijos ir nenori kontracepcija rūpintis kasdien, kas savaitę ar kas mėnesį. Implantą galima išimti bet kuriuo metu, atliekant nedidelę operaciją su vietine nejautra. Tai turi atlikti gydytojas, mokantis daryti šią procedūrą. Išėmus implantą, kontraceptinis poveikis netrukus baigiasi. Taigi po implanto naudojimo ankstesnis vaisingumo lygis greitai grįžta.
Kontraceptinės injekcijos – tai metodas, kai suleidžiama arba tik progestino, arba progestino ir estrogeno kartu. Šie hormonai stabdo ovuliaciją ir tirština gimdos kaklelio gleives. Injekciją atlieka procedūrą išmanantis gydytojas, tai reikia daryti kartą per mėnesį arba kas tris mėnesius. Vis dėlto, suleidus injekciją, veikliųjų medžiagų pašalinti neįmanoma, todėl, jeigu būtų šalutinis poveikis, jo sustabdyti nepavyks. Veikimo principas yra panašus kaip kontraceptinių tablečių ar kontraceptinio žiedo, išskyrus tai, kad nereikia kasdien ar kas savaitę prisiminti apie jų naudojimą, bet toms, kurios bijo adatų, tai turbūt nėra geriausias pasirinkimas.
Pirmiausia reikia pasitarti su gydytoju. Kaip ir daugumos kontraceptinių priemonių atveju, injekcijos nėra idealus pasirinkimas kiekvienai, todėl visada rekomenduojame išklausyti specialisto patarimų. Jei nuspręsite, kad kontraceptinės injekcijos yra jus dominantis metodas, gydytojas galės jums šią injekciją suleisti. Tada, atsižvelgiant į tai, kokia tai bus injekcija, turėsite ją pakartoti kas mėnesį arba kas tris mėnesius, o tarp injekcijų būsite veiksmingai apsaugota.